Вести од Макфакс
Претходна Страна 1 од 26 Следна
Концертен настап на ДНК и промоција на новиот албум „Уште еден ден“! Со секоја купена влезница во вредност од 150
09:49, 21-Jun-2016, Макфакс
Живата во термометарот достигна вртоглави 49 степени на места на југозападот во САД, а најмалку четири луѓе починаа поради жештините во Аризона, кои предизвикуваат и тешкотии на пожарникарите во справување со пожарит......
09:42, 21-Jun-2016, Макфакс
Противникот на Вардар во второто квалификациско коло во Лигата на шампионите, Динамо Загреб, остана без првиот тренер Зоран Мамиќ, кој заминува во Саудиска Арабија.
09:41, 21-Jun-2016, Макфакс
Поради дојава за бомба евакуиран е шопинг центар во Брисел, кој се наоѓа во строгиот центар на белгиската престолнина, јави Russia Today.
08:51, 21-Jun-2016, Макфакс
Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, на покана на Германската Маршалова фондација (German Marshal Fond) на САД во вторникот ќе учествува на конференцијата под наслов „Политиката на отворени врати на НАТО во Вар......
08:02, 21-Jun-2016, Макфакс
Пет лица смртно страдале кога автобус со туристи од Словачка излетал од коловозот на авто патот Белград-Ниш, во близина на градот Алексинац.
07:45, 21-Jun-2016, Макфакс
Во вторник времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност и слаб ветер од југоисточен правец, со УВ индекс со вредност 8.
07:37, 21-Jun-2016, Макфакс
Леонид Слутцки најави дека ја напушта фудбалската селекција на Русија која разочара на Европското првенство во Франција. Русите во Б групата, во конкуренција на Велс, Англија и Словачка го освоија последното место со......
07:33, 21-Jun-2016, Макфакс
Американското министерство за правда и Федералното биро за истраги (FBI) го објавија во понеделникот наводно целиот транскрипт од телефонскиот разговор меѓу напаѓачот од Орландо и полициските оператери од службата 911......
01:16, 21-Jun-2016, Макфакс
Трпението на Русија во врска со ситуацијата во Сирија е при крајот, а на трпението на САД, и Москва своите обврски ги исполнува во целост, истакна началникот на Генералштабот на Вооружените сили во Русија, генералот на......
00:28, 21-Jun-2016, Макфакс
НАТО не размислува за трупање воени сили во источна Европа и на Балтик надвор од постојните планови поради тоа што, и покрај загриженоста на некои балтички земји, не постои вистинска закана од Русија, изјави воениот че......
23:41, 20-Jun-2016, Макфакс
Репрезентациите на Велс и Англија изборија пласман во осминафиналето од Б групата, а многу веројатно е дека во нокаут фазата од оваа група ќе игра и Словачка, која заврши на третото место со четири бода и гол разлика 3:3.
23:09, 20-Jun-2016, Макфакс
Европската економски санкции против Русија ќе бидат продолжени за уште шест месеци, бидејќи изостанува напредок на истокот од Украина, изјави во понеделникот францускиот министер за надворешни работи Жан-Марк Ејрол.
22:52, 20-Jun-2016, Макфакс
Целодневната средба на хрватската премиерка Колинда Грабар-Китаровиќ и српскиот премиер Александар Вучиќ, во текот на која во понеделникот престојуваа и во Хрватска и во Србија, заврши во Суботица со потпишувањето н......
22:28, 20-Jun-2016, Макфакс
УЕФА го казниФудбалскиот сојуз на Хрватска, парично со 100.000 евра, и со забраната на продажба на билети на лица кои се наоѓаат на листата на хулигани.
21:28, 20-Jun-2016, Макфакс
Откако во саботата истече ултиматумот кој ткн Шарена револуција ѝ го даде на власта за признавање на уставноста на СЈО и запирање на прогонот врз демонстрантите, во понеделникот вечерта повеќе илјади нејзини приврза......
21:19, 20-Jun-2016, Макфакс
Цените на нафтата повторно во понеделникот на меѓународните пазари го минаа нивото од 50 долари, откако новите анкети покажаа помали шанси за британската референдумска одлука за излегување од Европската унија, а допо......
20:16, 20-Jun-2016, Макфакс
Земјите членки на Европската унија се единствени дека во Македонија е потребен отворен дијалогмеѓу политичките субјекти, имплементација на договорот од Пржино, создавање услови за развој на владеењето на правото во......
19:23, 20-Jun-2016, Макфакс
По однос на жалбите на СЈО за осомничените лица Т.Ј., Г.Ј., Н.Б. и В.С. опфатени во предметот „Тврдина“, Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 - Скопје во понеде......
19:01, 20-Jun-2016, Макфакс
Најмоќниот суперкомпјутер во светот е кинески и целосно е изработен од домашни компоненти, се наведува во студијата објавена во понеделникот.
18:27, 20-Jun-2016, Макфакс
Најмоќниот суперкомпјутер во светот е кинески и целосно е изработен од домашни компоненти, се наведува во студијата објавена во понеделникот.
18:27, 20-Jun-2016, Макфакс
По првата историска победа на албанската репрезентација на Европското фудбалско првенство во Франција на средбата со Романија (1-0), Албанија ја зафати вистинска еуфорија, а премиерот Еди Рама во понеделникот објави д......
18:00, 20-Jun-2016, Макфакс
Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје ја отфрли во понеделникто како неоснована жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврди одлуката на судијата да не им одреди мерки на претпазливост на пора......
17:24, 20-Jun-2016, Макфакс
Охрабрете се и не судете по политички притисоци од аболирани криминалци, се истакнува во декларацијата којашто во понеделникот во Основниот суд Скопје 1 Скопје и во Апелационот суд Скопје ја предадоа претставниците Г......
16:59, 20-Jun-2016, Макфакс
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, на Советот на министри за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург, во понеделник,  истакнал дека треба да ѝ се понуди поголема помош на Македонија, но......
16:59, 20-Jun-2016, Макфакс
Вкупниот промет на Македонската берза за хартии од вредност во понеделникот изнесуваше речиси 2,5 милиони денари, реализиран преку 16 транскации.
16:48, 20-Jun-2016, Макфакс
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски, во понеделник се сретна со шефицата на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалаинен, при што разговараа за актуелна......
16:39, 20-Jun-2016, Макфакс
Сатиричниот театар „Алеко Константинов“ од Софија, кој идната година ќе одбележи 60 години постоење, вечер ќе го отвори третиот меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“ со претставата „Автобус......
16:38, 20-Jun-2016, Макфакс
Уште седумдесетина пратеници се пријавени за дискусијата за импичментот на претседателот Ѓорге Иванов, на седницата која во понеделник продолжи во републичкото Собрание, а пратениците ги повторија ставовите во врск......
16:33, 20-Jun-2016, Макфакс
Случаен минувач забележал тело во Вардар кај населбата Ќерамидница во Скопје, а еден дедо местејќи ќерамиди во викендичка во битолско, паднал и починал.  
16:01, 20-Jun-2016, Макфакс
Претходна Страна 1 од 26 Следна
  
Економски портлет
FTSE 100 (England)
DAX (Germany)
CAC 40 (France)
SPI (Switzerland)
BEL 20 (Belgium)
AEX (Netherland)
MIB (Italy)
IBEX 35 (Spain)
MICEX (Russia)
Athex (Greece)
ISE-100 (Turkey)
Belex 15 (Serbia)
MBI10 (Macedonia)
Crobex (Croatia)
Sofix (Bulgaria)
SBI20 (Slovenia)
Shanghai SE (China)
CSI 300 (China)
HS (Hong Kong)
Nikkei 225 (Japan)
Topix (Japan)
ASX 200 (Australia)
BSE Sensex (India)
Dow (US)
S P (US)
Nasdaq (US)
S P/TSX (Canada)
Bolsa (Mexico)
Bovespa (Brazil)
Merval (Argentina)

Светски Наслови
Игри
Контакт: