Вести од Нова Македонија
Претходна Страна 1 од 34 Следна
l Иако секогаш можеме да најдеме причини за да го прославиме симнувањето од власт на диктаторот, сепак резултатот од војната во Ирак и подемот на Исламската држава покажаа дека токму спротивното може да биде уште поло......
01:16, 24-Oct-2014, Нова Македонија
l И покрај ставовите на одредени луѓе, траекторијата на арапските востанија не го поддржува аргументот дека диктатурата е подобар избор од хаосот. Туку тој ја раскажува приказната за авторитарните режими што Западот ......
01:16, 24-Oct-2014, Нова Македонија
l Не само што Русија не беше „понижена“ туку ѝ се даде де факто статус на „голема сила“, заедно со местото на Советскиот Сојуз во Советот за безбедност на ОН и амбасадите на Советскиот Сојуз. Русија исто така ги доби н......
01:16, 24-Oct-2014, Нова Македонија
- Левичарските движења во арапскиот свет се поделени и маргинализирани, па дури и по демократските востанија што се случија во регионот. - Постојат генерациски конфликти помеѓу политичките ставови на помладите и на п......
01:16, 24-Oct-2014, Нова Македонија
l Проблемот е тоа што моторот на Европа полека ја губи силата, според напливот на лоши вести поврзани со германската економија што се појавија во последните неколку недели. Најновиот индекс за бизнис-климата што беше о......
01:16, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Вардар е последниот четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија, откако ја совлада Шкендија со 3-0 во реванш-мечот од осминафиналето, одигран на националната арена „Филип Втори“ во средата, со што ја надомести нег......
01:15, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Кошаркарите на МЗТ Скопје, предводени од новиот стратег Врбица Стефанов, ѝ гостуваат на Крка во Ново Место (утре, 19 часот, МРТ-пренос), во дуел од 5-то коло во Јадранската лига), на чија тренерска клупа се наоѓа селекторот......
01:15, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Традиционалниот 33-ти по ред меѓународен меморијален карате-турнир „Никола Грдановски-Нике“, во организација на КК Металург, ќе се одржи в недела во спортската сала „Скопје“ во Автокоманда, со почеток во 10 часот
01:15, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Професорот Мухамед Јунус од универзитетот „Читагонг“, Бангладеш, прво им давал заеми на сиромашните, а потоа дошол до идеја да отвори банка за нив, со многу ниска камата и посебни услови за враќање на долгот, за што во......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
За петнаесетина дена во Македонија имаше дури пет несреќи со трактори, со исто толку загубени животи, меѓу кои жртви беа и две деца на возраст од три и од седум години
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Прашањето на чување домашни животни во урбани средини не е регулирано со одлуката за комунален ред, туку со други законски одредби, чија регулација и контрола не се во надлежност на градските комунални инспектори и ре......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Досега најчесто користениот одговор на телевизиските челници, а и тој даван главно во неофицијална комуникација е дека турските серии (слично како и шпанските претходно) се релативно поевтини од другата понуда на па......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Види ти се молам како го разбираат тие модернизмот во 21 век. Затоа најавуваат жестока битка уште пред да им пукне првата пушка. Овој пат „участокот“ што ќе го напаѓаат е „малку“ погабаритен. Ќе гаѓаат директно во мо......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Зошто политиката на штедење нема да даде никакви економски резултати, туку само ќе ја усложни глобалната криза? Најновата историска епоха во глобалната историја заврши пред шест години, поточно со банкротот на америк......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Некои од просториите во кои се наоѓаат поставките се со овална форма. На овие површини има видеопроекции на артефактите и други содржини врзани за конкретниот период, проследени со сугестивна музика. Просторот е инт......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Решив да се занимавам со мода зашто таа е постојано на нашето тело, односно облеката е цело време на нас. Таа е една од малкуте работи што ги спојуваат сите во светот. Сите ние се будиме наутро и облекуваме парче облека, ......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Уште од 1989 година, кога се појави вториот дел на филмот „Враќање во иднината“, речиси не постоеше човек што не посака да поседува летачки скиборд, онаков каков што возеше Мајкл Џи Фокс
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Прво место во категоријата соло за машки деца, второ и трето место во соло за женски деца, четврто, петто и шесто место во дуо за деца, петто место во категоријата соло за јуниорки, трето во дуо јуниори и второ место во ка......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
За ракометарите на Металург и на Вардар нема одмор, денеска и утре двата најдобри македонски клуба ќе имаат нови дуели во Регионалната лига (РЛ)
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Женскиот ракометен првак на Македонија, Вардар, третпат ќе ги одмери силите со германскиот шампион Турингер, овој пат во рамките на 2. коло од Лигата на шампионите (ЛШ), група Б. Дуелот е закажан за утре во СЦ „Борис Трај......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Вардар и Работнички се фаворити против екипите што се борат за опстанок, Брегалница, односно Тетекс, во натпреварите од 12-то коло во македонскиот фудбалски шампионат што се играат в недела, во обид да ја продолжат успе......
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Икер Касилјас, голманот на Реал Мадрид, постави рекорд во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ), во триумфот на „кралевите“ над Ливерпул 3-0 на гости, во мечот од 3. коло од групата Б
01:14, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Во пресрет на вонредните парламентарни избори во Украина, в недела, украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук, во интервју зборува за обидите за надминување на кризата во земјата, спорот за гасот меѓу Киев и......
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Рекламите на државните инспекторати понекогаш се доволно детални за да ги оспособат гледачите да забележуваат и да пријавуваат прекршување на законите. Според експертите, тоа е добар потег, но не може да биде основа н......
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Две дечиња боледуваат од западнонилска треска и се лекувале на Клиниката за детски болести. Две дечиња боледуваат од западнонилска треска и се лекувале на Клиниката за детски болести
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Конгресот траел околу 15 дена и се одржувал во повеќе села низ Прилепско, почнувајќи од Беловодица. Локацијата се менувала од безбедносни причини, како и поради тоа што населението во тој период било многу осиромашено ......
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Проширувањето на Правниот факултет во Кичево продолжува со отворањето докторски студии во оваа академска година, по Меѓународно право и политика, така што веќе во ноември новите докторанди ќе ги почнат тригодишните ......
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Овенчан со митот на „божји пратеник“ меѓу луѓето, обвиткан со велот на мистериозноста за неговите натприродни способности, Распутин во прво време за високите руски кругови претставувал и своевидна атракција и безде......
01:13, 24-Oct-2014, Нова Македонија
Металурзите вечерва (19.30 ч.) во Нови Сад ќе ги одмерат силите со српскиот шампион Војводина, а црвено-црните (20.15 ч.) во Скопје со српскиот вицепрвак Раднички Крагуевац
14:39, 22-Oct-2014, Нова Македонија
Фудбалерите на Вардар ќе се сретнат со Шкендија во денешниот дерби реванш-меч од осминафиналето на купот, во кој на националната арена „Филип Втори“ (од 15 часот, пренос МТВ) ќе се обидат да ја надоместат предноста на т......
14:39, 22-Oct-2014, Нова Македонија
Претходна Страна 1 од 34 Следна
  
Економски портлет
FTSE 100 (England)
DAX (Germany)
CAC 40 (France)
SPI (Switzerland)
BEL 20 (Belgium)
AEX (Netherland)
MIB (Italy)
19,438.10
IBEX 35 (Spain)
MICEX (Russia)
Athex (Greece)
ISE-100 (Turkey)
Belex 15 (Serbia)
2,126.98
MBI10 (Macedonia)
1,836.49
Crobex (Croatia)
215.34
Sofix (Bulgaria)
4,607.16
SBI20 (Slovenia)
11,134.67
Shanghai SE (China)
CSI 300 (China)
HS (Hong Kong)
Nikkei 225 (Japan)
Topix (Japan)
ASX 200 (Australia)
BSE Sensex (India)
Dow (US)
S P (US)
Nasdaq (US)
S P/TSX (Canada)
Bolsa (Mexico)
Bovespa (Brazil)
Merval (Argentina)

Светски Наслови
Игри
Контакт: