Вести од Нова Македонија
Претходна Страна 1 од 33 Следна
Ракометарите на словачки Татран Прешов имаа лесна задача на гостувањето против дебитантот во Регионалната лига (РЛ), Макс Струмица, славејќи со 31-24 во меч од 6-то коло
11:37, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Уште 1 дена
11:37, 04-Sep-2015, Нова Македонија
На ден пред почетокот на Европското првенство (ЕП) во кошарка, кое од 5 до 20 септември ќе се игра во четири земји, Франција, Германија, Хрватска и Летонија, според коефициентите за победа на светските обложувачници, најг......
11:36, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Мораме да играме колективно, да дадеме максимум, да бидеме конкретни, особено во завршната фаза, да создаваме и да ги користиме своите шанси, вели селекторот на македонската репрезентација Љубинко Друловиќ
11:35, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Локалните приказни најдобро ги знаат токму локалните жители, па затоа ве покануваме вас, читателите, да ни се придружите. Ако знаете нераскажана приказна што сте ја слушнале од своите дедовци и баби или ако сакате да г......
11:34, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Регионалната конференција за храна „Фуд ток“ на 18 септември првпат ќе се одржи во Македонија, поточно во ресторанот „Кањон Матка“, кој се наоѓа на самиот брег на езерото Матка
11:32, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Колумнава ја пишувам под импресија на големата комеморација што се одржа во Пекинг, а по повод седумдесетгодишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна. Кина одржа импресивна воена парада, која беше мн......
11:31, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Не можам ништо да ѝ ветам на македонската јавност што се однесува до нејзиниот пласман на ЕП, но затоа, пак, можам да ѝ ветам дека ќе сторам сѐ што е во моја моќ играчите да бидат што поподготвени за настап
11:30, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Во Детроит, покрај Франческо Тристано, настапија и клавијатуристот Џон Диксон, исклучителен музичар за кој светот допрва ќе чуе, и перкусионистот Брус Коб, кој е внук на легендарниот џез-тапанар Џими Коб. Детроит навис......
11:29, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Кина се залага за мир и никогаш нема да се стреми кон хегемонија или територијална експанзија, порача кинескиот лидер Си на парадата по повод 70 години од поразот на Јапонија и завршувањето на Втората светска војна
11:28, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Со поддршка од Министерството за култура, на археолошкиот локалитет Стоби во тек се конзерваторско-реставраторски работи на мозаикот од нартексот на Епископската базилика (базилика на епископ Филип), кој датира од р......
11:27, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Во рамките на интернационалната кинолошка изложба што деновиве се одржа во Струга, во организација на Кинолошкиот сојуз на Македонија, беше одржана изложбата за македонското овчарско куче - караман
11:27, 04-Sep-2015, Нова Македонија
„Меморија и перспективи“ е темата на трудовите што ќе бидат презентирани на 40-то издание на меѓународната музичко-научна манифестација „Струшка музичка есен“, која почнува денеска, во хотелот „Дрим“, во Струга, и......
11:24, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Околу 250 научни работници од признаени универзитети, институти и културни институции од Русија, САД, Австралија, Малезија, Бразил, Сингапур, како и од државите на Западна и Источна Европа, Балканот и од Македонија учес......
11:21, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Па, зарем постои поголем триумф за една држава од оној што Германија го доби деновиве од бегалците од Блискиот Исток, насобрани пред будимпештанската Келети-железничка станица?
11:21, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Со евентуална победа на гранслем-турнирот во Њујорк, кој е во тек, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе стане само петтиот играч со двоцифрен број победи на гранслем-турнирите, но затоа, пак, ќе има најмногу поени во истор......
11:17, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Најдобрите борачи што во минатото му донесоа многу трофеи на македонскиот спорт од најголемите европски, светски и олимписки натпреварувања, утре патуваат на Светското првенство (СП) во Лас Вегас, САД, каде што ќе се о......
11:16, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Со инсталирањето на централното затоплување, ќумбињата на дрва и од училиштето „Св. Климент Охридски“ засекогаш ќе заминат во историјата
11:13, 04-Sep-2015, Нова Македонија
За 271 средношколец во средното општинско училиште „Митко Пенџуклиски“ во Кратово новата учебна година почна во нов многу подобар амбиент од претходната година
11:13, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Можеби навистина ќе се разбуди духот на нашите далечни предци што во неподносливи услови дома или во некоја клета туѓина седеле, запишувале, осмислувале ја ѕидале кулата на нашиот јазик. Ако не можеме да додадеме поне......
11:12, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Во општината Шуто Оризари е отворено новото средно училиште „Шаип Јусуф“. Вкупната површина на училишниот објект е 4.405 квадратни метри, а наставата ќе се одвива во 12 училници, четири кабинети, голема фискултурна сал......
11:11, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Акумулациите не се толку мали за да снема вода, но недостатоците во системот и огромните загуби на драгоцената течност создаваат проблеми, велат експертите
11:11, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Ако има низок праг, се отвора можноста помалите партии да настапуваат самостојно и да освојат пратеничко место, а не како досега, да бидат дел од коалициите предводени од големите партии. Тоа можеби би придонело кон ра......
11:10, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Досега никој не поднел иницијатива за да отвори штанд за продажба на сувенири. Со ова сигурно ќе се збогати туристичката понуда, а ние сме отворени за соработка ако некој заинтересиран сака да го направи тоа, велат во ф......
11:10, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Меѓу 33-те најзагрозени земји, претежно од Африка, Блискиот Исток и Кавказ, кои до 2040 година може да се соочат со сериозен недостиг од вода, се најде и Македонија (17. место)
11:09, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Во основното училиште „Перпарими“ во Голема Речица, во општината Тетово, вчера беше пуштена во употреба нова спортска сала, дел од владиниот проект за изградба и опремување на 145 училишни спортски сали, јави МИА
11:08, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Голем број љубители на пивото и на добрата музика завчеравечер се собраа на Скопското кале, да бидат дел од отворањето на годинешното издание на „Пиволенд“
11:08, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Отворањето на рускиот пазар е од посебно значење за македонската млечна индустрија и нејзиниот понатамошен развој, во правец на окрупнување на сточниот фонд и осовременување на производствените капацитети
11:07, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Според некои аналитичари, нестабилноста што е резултат на неприфатливите бриселски политики, меѓу другото, се рефлектира и во сѐ почестото одржување избори како еден неприроден и скап начин на одложување на решениет......
11:07, 04-Sep-2015, Нова Македонија
За развој на живинарството во Македонија треба да се изгради фабрика за производство на јајца во прав и конзервирани јајца, а доколку биде неопходно ќе се гради и кланица, како и да се организираат кооперативи за произ......
11:03, 04-Sep-2015, Нова Македонија
Претходна Страна 1 од 33 Следна
  
Економски портлет
FTSE 100 (England)
DAX (Germany)
CAC 40 (France)
SPI (Switzerland)
BEL 20 (Belgium)
AEX (Netherland)
MIB (Italy)
IBEX 35 (Spain)
MICEX (Russia)
Athex (Greece)
ISE-100 (Turkey)
Belex 15 (Serbia)
MBI10 (Macedonia)
Crobex (Croatia)
Sofix (Bulgaria)
SBI20 (Slovenia)
Shanghai SE (China)
CSI 300 (China)
HS (Hong Kong)
Nikkei 225 (Japan)
Topix (Japan)
ASX 200 (Australia)
BSE Sensex (India)
Dow (US)
S P (US)
Nasdaq (US)
S P/TSX (Canada)
Bolsa (Mexico)
Bovespa (Brazil)
Merval (Argentina)

Светски Наслови
Игри
Контакт: